KARAYOLU TRAFİK ve YOL GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMA DERNEĞİ

ROAD TRAFFIC AND SAFETY ASSOCIATION - ANKARA

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN

Google+ 'DA BİZİ TAKİP EDİN

 

BAŞYAZI

Oktay KIRLANGIÇ

KTYG Kırıkkale Temsilcisi

 

 

         Dünyada Trafik Güvenliği konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl Mayıs ayının ilk cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü",  bu haftanın tümüne ise “Karayolu Trafik Haftası” denilmiştir.  Bu hafta süresince okullarda Trafik ve İlkyardım konularında öğrencilerin bilgilendirilmesine yönelik çeşitli etkinlikler yapılması planlanmıştır. Bu münasebetle de bu yıl Trafik Haftası 8 - 14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

          Öğrencilerin trafik konusunda bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar, her geçen gün artarak yaygınlaşmaktadır.

          Yurdumuzda Karayolu Trafik Güvenliği konusunda en kapsamlı çalışmayı yapan  STK  olarak KTYG ‘’Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği’’, bu konuda yurt sathındaki şube ve temsilcilikleri vasıtasıyla fevkalade bir hizmet vermektedir.

          Geçmiş yıllardan itibaren merkez Ankara olmak üzere, çeşitli illerimizde Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüklerinin de bilgileri dâhilinde, ilköğretim okullarının 2. ve 4. sınıflarına ücretsiz olarak eğitim vermektedir.

          Bu çalışmasına şimdi gençlerimizi de dâhil ederek, lise öğrencileri için eğitim vermeye başlamış bulunuyor. Verilen eğitimlerde öğrencilerin bilinçlenmesinin sağlanmasına yönelik olarak çeşitli bilimsel teknikler ve testler uygulanmakta, verilen bilgilerin aileleri ve velileriyle paylaşmaları da sağlanmaktadır.

            Sonuçta yapılan testlerdeki başarıya göre öğrencilere çeşitli hediyeler verilerek motivasyonları sağlanmaktadır. Bütün bunlar ise, devletten tek kuruş bir destek görmeden, tamamen üye aidatlarının birikimi ve hayırsever trafik sponsorlarının destekleriyle yürütülmektedir.  

          Yılda 1 milyonun üzerinde trafik kazası meydana gelen ülkemizde, bu kazalarda olay mahallinde 5 bin civarında hayat kaybı ve 225 bin de yaralanma meydana geliyor!

          Günlük ortalama 3 bin civarında kaza meydana gelip, bunlarda 20’nin üzerinde can telef oluyor, 600’ den fazlası da yaralanıyor ! İstatistikî değerlerde ‘’Kaza Yeri Tespit Tutanağı’’ kayıtları, olay anındaki sayılar olduğundan, bilahare yolda  hastanede  evde geçen süre zarfında hayatını kaybedenlerin sayısının, ilk değerlerin yaklaşık 3 katına tekabül ettiği düşünülürse, olayın vahameti ortada!

          Yurdumuzda son 10 yılda olan trafik facialarına değinilecek olursa; 1 milyon 296 bin 634 kişi ile 2012 yılı rekora sahip! 5 bin 7 kişinin ölümüyle de 2007 yılı, trafik kazalarında en çok hayatını kaybeden yıl olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor! Bu kazaların yaralı rekoru ise, 274 bin 829 kişi ile 2013 yılına ait!

          Yıllardan beri özellikle bayram tatili seyahatlerinde gerçekleşen trafik faciaları, bu rekorlar içerisinde ayrı bir yere sahip olmakta ve genelde tatil süresi uzadıkça kaza ve ölü sayısı da artmaktadır. Yine bunun rekoru da 1997 yılının Kurban Bayramına ait olup, 7 günlük tatilde 641 kaza meydana gelmiş olup, 178 kişi ölmüş, 1357 kişi de yaralanmıştır!

          Aynı şekilde son 30 yılın en fazla ölümlü trafik kazası, 1987 yılının 9 günlük bayram tatilinde 351 kaza sonucu 304 kişi hayatını kaybetmiş, 764 kişi de yaralanmıştır ! Bu iç karartıcı tablonun tahakkuk ettiği ülkemizde, hayatî öneme haiz birinci öncelikli konumuzun trafik olması gerekirken, geçmişteki Soma Maden Faciası zayiatının toplamı, karayollarımızda yaklaşık her hafta tekerrür ederken, ne yazık ki bu konulara o kadar önem verilmiyor ve de üzerinde durulmuyor!

          İşte tüm bu olumsuzluklar sürecinde işin maddi cephesine hiç temas etmedim. Zira bu facialarda kaybedilen milyarlar, heba olan milli servetler, kaybettiğimiz canların yanında kayda değmez!

          Keza ömür boyu sakat kalanlar ve bir ömür yatağa mahkûm olanların çektiği ızdırapları,  onların aile efradına verdiği vicdan azaplarından da bahsetmiyorum! Böylelikle bir  ‘’Trafik Haftası’’ nı daha idrak ediyoruz.

            KTYG’  nin eğitimlerde kullandığı görseller vasıtasıyla öğrencilerde; emniyet kemerinin önemi,  hız kurallarına riayetin gereği,  ışık sisteminin faydaları,  yaya geçitleri ve engelli rampaları gibi daha nice hayatî konularda bilinçlenmeleri, böylelikle ebeveynlerini kontrol ve denetlemeleri de sağlanmaktadır.

                                         ****

            Son dönemde engelliler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı harekete geçerek, Emniyet Genel Müdürlüğüne talimat verilerek, trafikte engellilerin sıkıntılarına çeşitli çözümler getirilmesine çalışılmıştır. Bu maddeden olarak Emniyet Genel Müdürlüğümüz de tüm illerin valiliklerine birer tamim gönderip,  otoparklarda engelliler için ayrılmış olan yerler ile yol -  kaldırım kenarlarındaki engelli rampaları ve kaldırımdaki yürüme kılavuzlarının üzerine araç çekenler hakkında yasal işlem yapılmasını bildirmiş bulunuyor.   

         Geçtiğimiz günlerde Kırıkkale Üniversitesi bünyesindeki ‘’Engelsiz Yaşam Birimi’’  tarafından organize edilen bir programda, topluluğun kurucu ve başkanı Sayın Resul PARTİCİ tarafından yapılan açıklamada;              

        ‘’Ülkemizdeki 8. 5 milyon engelli, aileleriyle birlikte 25 milyona ulaşmaktadır.  Dolayısıyla yaşanan olumsuzluklar toplumun yaklaşık 1 / 3 ünü kapsamaktadır. Bu ise toplumsal bir sorun olmaktadır. İşte bu sorunun ortadan kaldırılması için halkımızın bilinçlendirilmesine, engellilerimizin de eşit şartlar altında aynı hayattan istifade etmelerine çalışmaktayız. Trafik cezalarını ödeyerek borcunuzdan kurtulabilirsiniz. Ancak engelli bireylerin yaşamlarını kısıtlarsanız, onlara ömür boyu borçlu kalırsınız!’’ demiştir.

         Yine aynı birimin Koordinatörü Ümit ŞİRİN de; ‘’Dünya sadece engelsizlerin değil, engellilerinde yaşama hakları vardır. Engellilere destek olamıyorsanız engel olmayın!’’ diyerek, engelli insanlarımızın ne denli mağdur edildiklerini dile getirmiştir.

          Bugün için son derece sağlıklı olan bir kişinin, bir an sonra engelli olmayacağının hiçbir garanti ve taahhüdü olmadığına göre, fert olarak hepimiz aynı zamanda potansiyel birer engelli adayıyız. Dolayısıyla bugünkü günümüze güvenmemeliyiz!

          Kim bilir bugün engelli olarak gördüklerimizin bir kısmı, bir süre önce belki bizim şimdiki halimizden çok daha sağlıklı ve sağlamdı. Onun için ne oldum değil, ne olacağım diye düşünmeliyiz.  

 

 

YASAL KORUMA

Derneğin ve resmi www.trafik.org.tr web sitesinin isim, marka ve logo hakları, içeriği, şablonu, tasarımı, site içindeki tüm doküman ve eserlere ait bütün hakları saklıdır. Site içersindeki hiçbir yazı, doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, her ne suretle olursa olsun görsel ve yazılı basında, başka yerlerde yayınlanamaz ve kullanılamaz. Site içinde yer verilen eser ve çalışmaların bütün hakları derneğimize ait olup izin alınması ve kaynak gösterilmesi şartıyla kişi veya kurumlarca kullanılabilir. Sitede yayımlanan eserlerin her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu eser sahiplerine aittir. Bu hususlara aykırı hareket edenler hakkında bütün yasal haklarımız saklıdır.

TRAFİK ve YOL GÜVENLİĞİ MURACAAT veya DANIŞMA TELEFONLARI
Polis: 155, Jandarma: 156, İlk ve Acil yardım: 112, Karayolları: 159
Sigorta Fonu (İstanbul: 0212 324 1950, Ankara: 0312 204 6414)
Güvence Hesabı: 0212 324 4500

   * * * TRAFİK KAZALARI KUSUR-HASAR-TEHLİKELİ MADDE TAŞ.YEMİNLİ BİLİRKİŞİLİK VE DANIŞMANLIK YAPILIR...! * * *   

ÖNERDİĞİMİZ YERLİ ve YABANCI TRAFİK SİTELERİ

Türk Sürüş AkedemisiMesleki Yeterlilik Eğitim Merkezi Türkiye Şoförler ve Otomotivciler Federasyonu Association for Safe International Road Trawel European Federation of Road Traffic Victims National Association of Women Higways Safety Leaders Marmara Nakliyeciler Terminali Frenteknik Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti. Karayolları Genel Müdürlüğü International Road Federation