KARAYOLU TRAFİK ve YOL GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMA DERNEĞİ

ROAD TRAFFIC AND SAFETY ASSOCIATION - ANKARA

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN

Google+ 'DA BİZİ TAKİP EDİN

I-GİRİŞ

Türkiye’nin  trafik kazalarında olay yeri sonrasılar dahil, gerçek insan kaybı 9.224 kişidir. Bu ölümlerin  1/6 sı (0-14) yaş gurubu  yani % 15 ‘i   çocuklardır. Buda yaklaşık 1.383 çocuk etmektedir. Yıllık yaralı sayımızda 32.400 dür. Bunların da % 10 sakat kalmakta ve aileler ömür boyu mağduriyet yaşamaktadır.  Dünya Sağlık Teşkilatınca da bu çocukların trafikte ölmemesi için ciddi çabalar da vardır. Çocuk ölümleri oranı ABD  de % 6,6 İngiltere de % 5,8 , Fransa da % 4,5 ve Almanya da  % 4,1 dir. Ayrıca düşük gelirli ülkelerde çocukların trafik kazalarındaki ölümleri yüksek gelirli ülkelere göre iki kat daha fazladır. Trafik kazalarında erkek çocuklarının ölümü kız çocuklarının ölümlerine göre de iki kat daha fazla olmaktadır. 

 Bu nedenle Türkiye kültürü, aile yapısı ve ailelerin yanlış alışkanlıkları da düşünülerek bu proje büyük bir emekle hazırlanmış ve Ankara Merkez olmak üzere pilot uygulamaya konulmuştur. 

II-2.SINIFLARA VERİLEN EĞİTİMİN ANLATIM VE UYGULAMASI   

**Trafik eğitimi ile ilgili salonun hazırlanması, (2 büyük bez afiş ve 6 orta boy kağıt trafik afişlerinin salona asılması), Salona giren 2.sınıf tüm öğrencilere trafik broşürlerinin elden dağıtılması (EGM tarafından hazırlanmıştır) 

* *4 adet günlük yaşamımızı güvence altına alan ve çok kullanılan  trafik kurallarını anlatan ve zevkle seyir edilen filmlerin izlenmesi ve daha sonra  bunlara dair uzman öğretmenlerimizin  soru ve cevapları ,  alkışlar, 

**4 adet izlenen filmleri destekleyen  ve zevkle seyredilen 27 adet slayt anlatımı, soru ve cevaplar,alkışlar,”Önce emniyet kemeri, sonra öpücük” kuralının öğretilmesi ve bu kurallara uyacaklarına dair söz  alınması, Ayrıca Eğitime katılan öğrencilere araç kullanan anne ve babalarının bu kurallara uyup uymadıklarının sorulması, nedenlerinin sorulması ve onlara bunları düzelteceklerine dair söz alınması, 

**Bunları destekleyen A3 boyutunda trafik işaretlerinin (posterlerin) sınıf öğretmenlerine verilerek öğrencilere sorulması, bilenlerin sahnede alkışlatılması, 

**Daha sonra öğrencilerin öğretmenleri ile birlikte  sınıflarına gidip kendilerine dağıtılan A3 boyutunda 3 çeşit hazırlanan  trafik boyama afişlerinin kurallara ve renklere uygun boyanması, En iyi ve doğru  boyayanlara hediyeler verilmesi ve boyama afişlerinin sınıf panosuna asılması, 

**Etkinliklere ait fotoğrafların sınıf öğretmenlerince çekilmesi ,okulların kendi web sitelerine konulduğu gibi Dernekçe de arşiv yapılması, 

III-DİĞER HUSUSLAR VE ŞARTLAR 

 Program ortalama 50-60 dakika arasında sürmekte ve bölünmemektedir.  Salona en fazla  100 öğrenci alınmaktadır. Salonda Projeksiyon cihazı, ses düzeni ve bilgisayar olması şarttır. Ayrıca gürültü olmaması için sınıf öğretmenlerinin öğrencilerinin başında bulunması zorunludur. Bu eğitimde yaklaşık 10 çeşit materyal kullanılmaktadır. Eğitimler genellikle sabah 09.30-12.00 arasında verilmektedir. 

Özel ilk okullardan projeye katkı payı alınmaktadır. MEB İlk Okullarının tek seans eğitimlerinden ücret alınmamaktadır. Ancak çok fazla öğrencileri olan ve öğleden sonra da eğitim isteyen ilk okullardan MALİYE makbuzlu katkı payı alınmaktadır. Ayrıca Ankara dışında eğitim isteyen okullarda yol, iaşe masraflarını karşılamak zorundadır. Derneğimiz ticari yönü olmayan bir kamu hizmeti yapmakta olduğundan alınan katkı payları tamamen öğrencilere kullanılan sarf malzemelerinin temini veya matbaa giderleri için kullanılmaktadır. 

 Eğitimin çoğunluğu MEB mensubu trafik ve çevre bilgisi öğretmenleri, trafik psikologları veya direksiyon öğretmenleri vermektedir. Okulların çoğunlukla adreslerini bilemediğimizden ve zaman kaybını önlemek için öğretmenlerimizin getirilip götürülmesi tamamen  Okullara aittir.Öğretmenlerimiz okullara gelirken 2 ve 4.sınıf öğrenci sayısı kadarda materyalları yanlarında bulunan çantalar ile getirmektedir. ÇOCUKLARIN TRAFİKTE GÜVENLİĞİ PROJESİ Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünün gözetiminde ve Ankara Valiliğinin  oluru ile verilmekte olup ,  tüm istatistikler yıl sonu itibariyle  MEB,EGM ve DSÖ Türkçe ve İngilizce olarakta bildirilmektedir. Okullar isterlerse basın ve tv ekibi olarak haber yaptırabilirler. Çekilen resimleri web sayfalarına koydurabilirler. 

IV-MÜRACAAT 

Derneğimize aittalep yazısının Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. veya Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. iletişim adreslerine 2 ve 4.sınıf öğrenci sayıları ile koordinatör iki yetkili veya öğretmenlerin adları ile GSM numaralarının okul idaresince ayrı ayrı bildirilmesi gerekmektedir. Talep yazısından çıktı alınarak daha sonra Koordinatör öğretmenler telefonla aranarak projenin uygulanma tarihi birlikte belirlenmektedir. Ayrıca daha fazla bilgi için  Proje üst koordinatörü GM:0532,2808182 dir.  Okullarla ilgili faaliyetlerimiz www.trafik.org.tr GALERİLER veya  facebook.com/trafik.org.tr adreslerinde bulunmaktadır. “Çocukların Trafikte Güvenliği Eğitimi Ulusal Projesi” Ankara merkez olmak üzere 6 ilde 50 ilk okulun 2 ve 4.sınıflarına (yaklaşık 11.500 öğrenci) uygulanmış ve uygulanmaya devam etmektedir. Bu uygulamaların başlaması ile bitimi arasında gözlenen bulgular "Çocukların Eğitimi İstatistiği" sayfasında TABLO7 'de  bulunmaktadır. 

V-PROJEYİ DESTEKLEYEN KURULUŞLAR: Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı Eğitim Daire Başkanlığı, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gazi Ünv. İnönü Ünv. 

VI- SPONSOR KURULUŞLAR VE BAĞIŞLAR  İstanbul İETT, Türkiye Turing ve Otomobilcilik Kurumu, Ankara Ticaret Odası, Türkiye Barolar Birliği, Marmara Nakliyeciler Terminali, İstanbul Türk Sürüş Akademisi, Ankara Seğmenler SRC, Eskişehir Yediler SRC. (Ayni veya nakti) Hepsine teşekkür ederiz.  

Projenin toplam maliyeti ortalama yıllık 84 bin TL olup , bunun % 75  sponsor kuruluşların ,% 15 i Derneğin üye aidatları ve bağışlardan % 10 da eğitim isteyen Okullardan alınan katkı payları ile yürümekte olup,devlet katkısı (sıfırdır) 

Ayrıca; nakti bağış yapan trafik mağduru aileler, duyarlı gerçek kişiler ve üyelerimizin de yıllık aidat ve nakti  bağışlarından dolayı teşekkür ederiz. 

Sizlerinde geleceğimiz olan çocuklarımız  için duyarlı davranarak bağış yapmanızı dileriz.En büyük yatırım çocuklarımıza yapılan yatırımdır.Banka hesap numaramız www.trafik.org.tr web sitesinin yeni üyelik menüsünde bulunmaktadır.) 

VII-YARARLANILAN KAYNAKLAR : TUİK, MEB, EGM, DSÖ, Gazi Ünv. Trafik Ana Bilim Dalı Başkanlığı, KTYG saha çalışmaları ve araştırmaları,

ÖNEMLİ UYARI: Derneğimizin ismi, logosu  ve çalışmaları 2014 yılından itibaren Türk Patent Enstitüsü'nce marka tescili yaptırılmış koruma altındadır. Kullanılan filmler, grafikerlerimizce yapılan slaytlar, çizimi yapılan ve anlatılan posterler, trafik kültür soruları ve öğrencilere verilen kimlik kartları telif hakları kanununa tabidir.   18.03.2016. Ankara

 

ÇOCUKLARA DERS ANLATAN UZMAN ÖĞRETMENLER (SERTİFİKALI)

 

 

 

 


ÇANKAYA İLKOKULU


NECİP KIYMET İLKOKULU


YENİ TURAN İLKOKULU
 
   
 
       

YASAL KORUMA

Derneğin ve resmi www.trafik.org.tr web sitesinin isim, marka ve logo hakları, içeriği, şablonu, tasarımı, site içindeki tüm doküman ve eserlere ait bütün hakları saklıdır. Site içersindeki hiçbir yazı, doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, her ne suretle olursa olsun görsel ve yazılı basında, başka yerlerde yayınlanamaz ve kullanılamaz. Site içinde yer verilen eser ve çalışmaların bütün hakları derneğimize ait olup izin alınması ve kaynak gösterilmesi şartıyla kişi veya kurumlarca kullanılabilir. Sitede yayımlanan eserlerin her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu eser sahiplerine aittir. Bu hususlara aykırı hareket edenler hakkında bütün yasal haklarımız saklıdır.

TRAFİK ve YOL GÜVENLİĞİ MURACAAT veya DANIŞMA TELEFONLARI
Polis: 155, Jandarma: 156, İlk ve Acil yardım: 112, Karayolları: 159
Sigorta Fonu (İstanbul: 0212 324 1950, Ankara: 0312 204 6414)
Güvence Hesabı: 0212 324 4500

ÖNERDİĞİMİZ YERLİ ve YABANCI TRAFİK SİTELERİ

Türk Sürüş AkedemisiMesleki Yeterlilik Eğitim Merkezi Türkiye Şoförler ve Otomotivciler Federasyonu Association for Safe International Road Trawel European Federation of Road Traffic Victims National Association of Women Higways Safety Leaders Marmara Nakliyeciler Terminali Frenteknik Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti. Karayolları Genel Müdürlüğü International Road Federation