KARAYOLU TRAFİK ve YOL GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMA DERNEĞİ

ROAD TRAFFIC AND SAFETY ASSOCIATION - ANKARA

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN

Google+ 'DA BİZİ TAKİP EDİN

I-GİRİŞ

Türkiye de 18-24 yaş arası üniversiteli gençlerimizin trafik kazalarındaki olay yeri ölümleri yıllık 411 genç olup yaralı sayısıda 52.500 civarındadır. Yaralılardan daha sonra ölenler ile birlikte bu rakam 1.461 gencimize çıkmaktadır. Yaklaşık beş bin gencimizde orta veya uzun vadeli sakatlıkları yaşarken kendisi,ailesi ve devlette ağır bir mağduriyet yaşamaktadır. Türkiye de 18-24 yaş arası nüfusumuzda 9.250.00 kişi olup,toplam nüfusumuzun  1/8 ni teşkil etmektedir.

II-BAŞLICA SEBEPLERİ

Gençlerin yaptığı kazaların  başında hız yapması , alkol ve cep telefonu kullanması  ve emniyet kemeri  takmaması gelmektedir.Adrenalinin en fazla yaşandığı gençlik aralığında araçlarını yarıştırmak, kız ve erkek arkadaşları ile partilere veya birlikte tatile gitmek, yeni evli çiftlerin balayına giderken hiç dinlenmeden yani  mola vermeden gece veya gündüz araç kullanmaları en başta gelen risklerdendir.

 

III- ÜNİVERSİTE YÖNETİMLERİ NE YAPMALIDIR.

Gençlerin en hızlı ve renkli yaşadığı bu dinamik kitleyi trafik risklerinden korunması gerekmektedir.Araç kullanan veya kullanmayan tüm öğrencilerin tümüne reel hayatın anlatılması ve TRAFİK KÜLTÜRÜNÜN anlatılması gerekmektedir. Bu hususta en yetkin uzmanlarımızca hazırlanan görsel ve işitsel filmler ve slaytlarla desteklenen konferanslarımız mevcuttur. Üniversitelerin talepleri halinde en az iki konuşmacı 45+45 dakikalık  bir sunum veya konuşma yapacaktır. Buna üniversitelerin paydaş olarak katılması daha çok yararlı da olacaktır. Ankara içerisinde bu konferanslar verildiği gibi, davet edilmesi halinde Ankara dışındaki Üniversitelerde gidilmektedir. Böyle hallerde yol ve konaklama masrafları da davet eden tarafça karşılanmaktadır. Derneğimiz geçmiş yıllarda Denizli Pamukkale Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ile Ankara da TOBB üniversitesine böyle konferanslar vermiştir.

IV-ARAŞTIRMA VE KAYNAK KULLANMA:

Derneğimiz Türkiye de ilk defa TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ KÜTÜPHANESİNİ  kurmuştur. Lise öğrencileri dahil, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine teorik destekte vermekte ve kaynak kullanımında yeterli bir Kütüphaneye sahiptir.

SONUÇ: 18-24 yaş arası gençliğin ümidi, sevdası, anne ve babaların ümidi ,emeği bir hız veya alkol  veya emniyet kemeri takmamak için feda edilemez. Bu nedenle anne ve babalar dahil Üniversite de okuyan gençlerimizin can güvenliklerinin bu gün yarın ve gelecekte de daha bilinçli korunması için REKTÖRLÜKLERİN ,DEKANLAIKLARIN VEYA MÜDÜRLÜKLERİN  bilimle birlikte gençlerimizin can güvenliklerini korumak için çaba sarf etmeleri en kutsal bir görevdir.

MURACAAT:www.trafik.org.tr ,  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. ,facebook.com/trafik.org.tr

YARARLANILAN KAYNAKLAR

 

EGM,TUİK,DSÖ,Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Kaynakları,2016

      

    

 

 

YASAL KORUMA

Derneğin ve resmi www.trafik.org.tr web sitesinin isim, marka ve logo hakları, içeriği, şablonu, tasarımı, site içindeki tüm doküman ve eserlere ait bütün hakları saklıdır. Site içersindeki hiçbir yazı, doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, her ne suretle olursa olsun görsel ve yazılı basında, başka yerlerde yayınlanamaz ve kullanılamaz. Site içinde yer verilen eser ve çalışmaların bütün hakları derneğimize ait olup izin alınması ve kaynak gösterilmesi şartıyla kişi veya kurumlarca kullanılabilir. Sitede yayımlanan eserlerin her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu eser sahiplerine aittir. Bu hususlara aykırı hareket edenler hakkında bütün yasal haklarımız saklıdır.

TRAFİK ve YOL GÜVENLİĞİ MURACAAT veya DANIŞMA TELEFONLARI
Polis: 155, Jandarma: 156, İlk ve Acil yardım: 112, Karayolları: 159
Sigorta Fonu (İstanbul: 0212 324 1950, Ankara: 0312 204 6414)
Güvence Hesabı: 0212 324 4500

ÖNERDİĞİMİZ YERLİ ve YABANCI TRAFİK SİTELERİ

Türk Sürüş AkedemisiMesleki Yeterlilik Eğitim Merkezi Türkiye Şoförler ve Otomotivciler Federasyonu Association for Safe International Road Trawel European Federation of Road Traffic Victims National Association of Women Higways Safety Leaders Marmara Nakliyeciler Terminali Frenteknik Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti. Karayolları Genel Müdürlüğü International Road Federation