KARAYOLU TRAFİK ve YOL GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMA DERNEĞİ

ROAD TRAFFIC AND SAFETY ASSOCIATION - ANKARA

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN

Google+ 'DA BİZİ TAKİP EDİN

Günümüzde kazaların hem sayısı ve hem de oluş şekli hızla artmakta ve değişmektedir. Bilhassa kent merkezlerinde en fazla iş kazaları inşaat sektöründe olurken, daha sonra sırası ile trafik kazaları, ev kazaları, deniz kazaları olmaktadır.

İnşaat sektöründeki iş kazalarında çoğunlukla ölümlü ve ağır yaralanmalar olurken trafik kazalarında da kaza başına düşen yaralı sayısı ortalaması 4.tür. Ev kazalarında daha çok düşmeden dolayı basit yaralanmalar, çocukların yaralanması veya tüp patlaması gibi yanıklardan meydana gelen yaralanmalarda sayısal anlamda 3.sırada yer almaktadır.

2015 yılında 1.313 bin trafik kazası meydana gelmiş ve bu kazalarda 304 bin kişi yaralanmıştır.

Yapılan bilimsel çalışmalarda kazalarda yaralıların ölümlerinin % 10 nu ilk 5 dakikada,% 45,i ilk 30 dakikada ve % 20 side ilk 60 dakikada gerçekleşmektedir (*) Bu bağlamda evde, yolda, trafik kazasında yaralıların ölümle mücadeleleri SANİYELERE VE DAKİKALARA bağlıdır.

Bu gerçekten yola çıkan Derneğimizin 4.bölümünde yer alan İLK VE ACİL YARDIM konusu Tüzüğümüzde yer almakta ve buna dayanılarak Türk Kızılayının desteği ile üyelerimiz, eşleri ve birinci derecede yakınlarına AB mevzuatına göre 2 gün (16 saat) uygulamalı İLK YARDIM EĞİTİMİ verilmektedir. Bu eğitimde bebekler, çocuklar, yetişkinler dahil her şartta hayat kurtarma teknikleri birebir öğretilmekte ve defalarca da uygulaması üyelerimiz ve yakınlarına tekrarlatılmaktadır.

Bu eğitimin sonunda sınav yapılarak 80 puanın üzerinde alanlara İLK YARDIM SERTİFİKASI verilmekte ve ayrıca İLK YARDIM KİMLİK KARTI DA verilmektedir. Derneğimiz ticari bir kuruluş olmadığından istenen belgeler 2 resim ve 1 nüfus cüzdan sureti ile çok küçük bir eğitime katkı payı alınmaktadır.Bu rakamda piyasa şartlarına göre  ortalama 1/5 tir. Eğitim Derneğimizce ortaklaşa kullanılan EĞİTİM MERKEZİNDE film, slayt, 3 adet maket ve diğer materyaller ile verilmekte ve ortalama % 75 uygulama ile yapılmaktadır.

Bu eğitimi alanlar her 3 yılda bir yeniden ve DSÖ nün belirlediği ilkelere göre yeniden eğitime tabi tutulmaktadırlar. Tüm üyelerimiz ve birinci derecede yakınlarının böyle bir olay karşısında donanımlı olmaları onların hem kendilerinin, hem yakınlarının ve hem de başkaca insanlara yapacakları hayat kurtarmada çok önemli bir şuur ve mutluluk verecektir. Bu çok önemli hayat kurtarma çabamıza destek veren Türk Kızılayı Genel Müdürlüğüne ve onların eğitim ekibine, ayrıca hayat kurtarma bilincinden hareket eden üyelerimize teşekkür ederim.   01.11.2016

(*)Türk Kızılayı el kitabı 2016,www.trafik.gov.tr, 2016, ktyg Tüzüğü 2007

İhsan MEMİŞ

KTYG Genel Başkanı

 

 

 

AŞAĞIDAKİ RESİMLER DE ÜYELERİMİZ, EŞ VE ÇOCUKLAR DAHİL UYGULAMA VE EĞİTİMDEN SONRA ÇEKİLEN RESİMLERDİR.

 

 

 

 

 

 

 

         

YASAL KORUMA

Derneğin ve resmi www.trafik.org.tr web sitesinin isim, marka ve logo hakları, içeriği, şablonu, tasarımı, site içindeki tüm doküman ve eserlere ait bütün hakları saklıdır. Site içersindeki hiçbir yazı, doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, her ne suretle olursa olsun görsel ve yazılı basında, başka yerlerde yayınlanamaz ve kullanılamaz. Site içinde yer verilen eser ve çalışmaların bütün hakları derneğimize ait olup izin alınması ve kaynak gösterilmesi şartıyla kişi veya kurumlarca kullanılabilir. Sitede yayımlanan eserlerin her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu eser sahiplerine aittir. Bu hususlara aykırı hareket edenler hakkında bütün yasal haklarımız saklıdır.

TRAFİK ve YOL GÜVENLİĞİ MURACAAT veya DANIŞMA TELEFONLARI
Polis: 155, Jandarma: 156, İlk ve Acil yardım: 112, Karayolları: 159
Sigorta Fonu (İstanbul: 0212 324 1950, Ankara: 0312 204 6414)
Güvence Hesabı: 0212 324 4500

ÖNERDİĞİMİZ YERLİ ve YABANCI TRAFİK SİTELERİ

Türk Sürüş AkedemisiMesleki Yeterlilik Eğitim Merkezi Türkiye Şoförler ve Otomotivciler Federasyonu Association for Safe International Road Trawel European Federation of Road Traffic Victims National Association of Women Higways Safety Leaders Marmara Nakliyeciler Terminali Frenteknik Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti. Karayolları Genel Müdürlüğü International Road Federation